منو

کتاب هنر شفاف اندیشیدن اثر رولف دوبلی/شهره شاهپوری نشر نگین ایران

9786006230740

128,000 تومان

50% تخفیف

64,000 تومان

توضیح

درباره کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن:

همه‌ی افراد در طول روز در حال تصمیم‌گیری، فکر کردن، انتخاب کردن و … هستند؛ به عبارتی تمام اعمالی که به وسیله‌ی ذهن صورت می‌گیرد. اما سوال اینجاست که آیا این کار به درستی انجام می‌شود؟ کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن (The Art of Thinking Clearly) راهنمایی است که به شما کمک می‌کند تا خطاهای ساده ذهنی خود را بهتر بشناسید، از آن‌ها دوری کنید و در نهایت تصمیمات بهتری بگیرید.

کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن، از اشتباهاتی که ممکن است هر یک از شما انجام دهید، سخن می‌گوید، اشتباهاتی که در زندگی همه‌ی انسان‌ها وجود دارند و در تمام تصمیمات زندگی تاثیر می‌گذارند، اما شما به دلایلی آن‌ها را نمی‌بینید؛ اشتباهاتی که باعث می‌شوند در نهایت تصمیمات غلطی داشته باشید. برای مثال یقیناً برای شما هم پیش آمده با قاطعیت نتیجه‌ای بگیرید و چند روز بعد کاملاً برعکس آن اتفاق بیفتند و حسابی پشیمان شوید.

رولف دوبلی در این کتاب صوتی، سبب تغییر و دگرگونی افکار شما می‌شود و شما پس از شنیدن این اثر، دیدگاه تازه‌ای به جهان اطراف خود خواهید داشت و تصمیمات منحصر به فردتری خواهید گرفت.

هنر شفاف اندیشیدن پس از اینکه به انتشار رسید در مدت کمی به چندین زبان دنیا ترجمه شد و مورد توجه بسیاری از مخاطبان کتاب‌های روانشناسی و روان‌شناختی قرار گرفت. نویسنده در این کتاب با بیانی رسا و صریح، رفتار و شخصیت انسان را مورد تحلیل و بررسی قرار داده و به شما یادآور می‌شود که شاید بسیاری از انتخاب‌ها به صورت واضح و صادقانه گرفته نشوند.

نکات این کتاب در ستون هفتگی روزنامه‌های برجسته آلمان، هلند و سوئیس و بعداً در دو کتاب آلمانی نوشته می‌شد. همچنین پس از ترجمه آن به زبان‌های مختلف، این کتاب در لیست پرفروش ترین آثار در انگلیس، کره جنوبی، هند، ایرلند، سنگاپور و ایران قرار گرفت.

رولف دوبلی (Rolf Dobelli) را بیشتر بشناسیم:

او رمان نویس، نویسنده و متفکر سوئیسی است و دکترای خود را در رشته فلسفه اقتصاد از دانشگاه سنت گالن سوئیس دریافت کرد. دوبلی کار داستان نویسی را از سال ۲۰۰۲ شروع کرد و هم اکنون در زمره نویسنده‌های پرفروش دنیا قرار دارد.

این نویسنده بنیانگذار چندین شرکت از جمله World.minds است که در سال ۲۰۰۸ آن را تاسیس کرد تا پلی بین جوامع مختلف علمی، تجاری و فرهنگی باشد. این شرکت سالانه نشست‌هایی را با حضور سخنرانان بزرگ دنیا در شهر زوریخ برگزار می‌کند.

دوبلی رمان‌ها و آثار غیر داستانی زیادی نوشته و کتاب‌هایش به ۴۲ زبان دنیا ترجمه شده است. برخی از آثار ترجمه شده او عبارتند از: اخبار را دنبال نکنید و هنر خوب زیستن.

درواقع خلاقیت و نوآوری در کتاب‌های دوبلی باعث شده تا او به یک نویسنده‌ی برجسته تبدیل شود و همچنین در کارش به موفقیت دست یابد تا حدی که از او به عنوان شخصیت برجسته‌ای در اقتصاد و علم یاد می‌کنند.

نکوداشت‌های کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن:

- اگر می‌خواهید جلوی خطاهای شناختی را بگیرید، این کتاب را حتما بخوانید. (آیریس بونه، استاد و رئیس مدرسه هاروارد کندی)

- دوبلی رایج‌ترین شکست‌های تصمیم گیری ما را با روشی صریح و جذاب بررسی می‌کند و نحوه مقابله با آن‌ها را آموزش می‌دهد. (رابرت سیالدینی، نویسنده کتاب تأثیر)

- بررسی جدی استدلال‌ها و خطاهای شناختی که منجر به اشتباهات مکرر افراد، مشاغل و ملت‌ها می‌شود. در این کتاب جذاب، دوبلی دستورالعمل خوشبختی را ارائه نمی‌دهد بلکه یاد می‌دهد که چگونه از خود ناراحت و ناراضی نباشید. (starred review)

- این کتاب نثری ساده و جذاب دارد. کاری که دوبلی انجام می‌دهد دقیقاً پیش فرض‌ها، سوگیری و توهماتی است که فرایندهای تفکر و تصمیم گیری ما را در روابط تجاری و شخصی شکل می‌دهد و این اشتباهات می‌توانند برای ما به عنوان افراد و به عنوان یک جامعه گران تمام شوند. (فایننشال تایمز)


محتوای کتاب هنر شفاف اندیشدن

این کتاب شامل مواردی است که تحت عنوان خطاهای ذهنی شناخته می شود. در واقع ما در طول فرآیندهای مختلف ذهنی از جمله تصمیم گرفتن، انتخاب کردن و… دچار خطاهایی می‌شویم که بعضا حتی چیزی از آن‌ها نمی‌دانیم.

رولف دوبلی، خود در مقدمه کتاب چنین می‌نویسد:

ناتوانی در شفاف اندیشی – یا به قول متخصصان «خطای شناختی» – یک انحراف اصولی از منطق است، انحراف از افکار و رفتار بهینه، عقلانی و مستدل. منظور من از «اصولی» خطاهای گاه‌به‌گاه در تصمیم‌گیری نیست، بلکه منظور اشتباه‌های متداول و موانعی بر سر راه منطق ماست که دایما ما را گرفتار می‌کنند: الگوهایی که نسل‌های گوناگون در قرون مختلف تکرار می‌کنند. مثلا دست‌بالا گرفتن اطلاعات خودمان خیلی متداول‌تر از دست‌کم گرفتن‌شان است. یا خطر از دست دادن یک چیز خیلی بیشتر ما را برانگیخته می‌کند تا امکان به دست آوردن یک چیز مشابه. (کتاب هنر شفاف اندیشیدن – صفحه ۱۵)
این کتاب در ۹۹ بخش کوتاه تک تک خطاهایی که ذهن به شکل غیرعمدی و ناخودآگاه مرتکب می‌شود را به همراه مثال‌های مختلف و عموما ساده و قابل درک بررسی می‌کند. برخی از فصل‌های جالب این کتاب عبارتند از:

 • چرا باید به قبرستان‌ها سری بزنی؟ -خطای بقا
 • آیا دانشگاه هاروارد شما را باهوش‌تر جلوه می‌دهد؟ -توهم بدن شناگر
 • چرا ابرها را به شکل‌های مختلف می‌بینی؟ -توهم دسته‌بندی
 • چرا مرتب دانش و توانایی‌هایت را دست‌بالا می‌گیری؟ -اثر بیش اعتمادی
 • کمتر از آن چیزی که تصور می‌کنی در اختیار توست. -توهم کنترل
 • چرا آخرین شیرینی جعبه دهان تو را آب می‌اندازد؟ -خطای کمبود
 • هرکسی در اوج، زیبا به نظر می‌رسد. -اثر هاله‌ای
 • بهتر تصمیم بگیر – کمتر تصمیم بگیر. -خستگی تصمیم‌گیری
 • چرا باید کشتی‌های خود را آتش بزنید؟ -ناتوانی در بستن درها
 • چرا تصمیم‌های سال جدید نتیجه نمی‌دهند؟ -اهمال
 • کسی که چکش به دست دارد فقط میخ را می‌بیند. -تغییر شکل حرفه‌ای
 • چرا نباید اخبار را دنبال کنی؟ -توهم اخبار

رولف دوبلی در قسمت دیگری از مقدمه خود می‌نویسد:

در واقع آروزی من کاملا ساده است: اگر ما بتوانیم بزرگ‌ترین خطاهای فکری را بشناسیم و از آن‌ها در زندگی شخصی، شغلی یا در دولت‌مان پرهیز کنیم، ممکن است شاهد جهشی در موفقیت خود باشیم. نیازی به حیله‌های جدید، طرح‌های نوین، ابزار غیرضروری و کارهای طاقت‌فرسا نیست؛ تمام آن‌چه ما بدان نیاز داریم پرهیز از بی‌خردی است. (کتاب هنر شفاف اندیشیدن – صفحه ۱۶)

ویژگی‌ها

شابک 9786006230740
نویسنده رولف دوبلی
ناشر نگین ایران
مترجم شهره شاهپوری
قطع رقعی
نوع جلد شومیز

نظرات کاربران

نوشتن نقد و نظر