منو

کتاب دنیای سوفی اثر یوستین گردر/شرمین نظربیگی نشر آتیسا

9786008399780z

158,000 تومان

50% تخفیف

79,000 تومان

توضیح

معرفی کتاب صوتی دنیای سوفی

کتاب صوتی دنیای سوفی نوشته‌ی یوستین گردر، یکی از پرفروش‌ترین و درخشان‌ترین کتاب‌های جهان است که با خلاقیتی شگفت‌انگیز، نکات مهمی که هر شخصی باید در مورد علم فلسفه بداند را با زبانی روان و گویا در قالب رمان شرح می‌دهد.

دنیای سوفی (Sophie's World) مجموعه‌ای از سخنان باارزش بزرگان و فیلسوفان مشهور جهان در 3 هزار سال گذشته و داستانی پیرامون تاریخ فلسفه‌ی تمام جهان است. یوستین گردر (Jostein Gaarder) نویسنده‌ی نروژی این کتاب برجسته در حقیقت معلمی پرکار بود که اغلب سال‌های عمرش را به تدریس درس فلسفه و تاریخ عقاید سپری کرد و همیشه در پی راهی برای انتقال آسان‌تر مفاهیم فلسفی به جوانان بود.

او سال‌های بسیاری از عمرش را در حال یافتن کتابی آسان و روان درباره‌ی فلسفه بود تا بتواند آن را به شاگردان خود بیاموزد، اما با وجود تعدد کتب فلسفی، نتوانست کتابی را پیدا کند که فلسفه را به صورت روان بیان کند. همین دغدغه موجب شد تا خودش نوشتن را شروع کند تا بتواند فلسفه را با ایجاد داستان‌های گیرایی که برای جوانان جذاب‌تر است، به شاگردانش آموزش دهد.

سوفی آموندسن، شخصیت اصلی این رمان جذاب، دختری شاد، خلاق، مهربان و پرانرژی است که فقط 15 سال سن دارد. ذهن او با دریافت نامه‌ای مملو از پرسش‌های مختلف فلسفی می‌شود که پاسخی برای آن‌ها وجود ندارد. متن نامه حاوی دو کلمه بود: «تو کیستی». اما داستان این نامه‌ها به همین راحتی به اتمام نرسید، چرا که مدتی بعد سوفی نامه‌ای طولانی‌تر از قبلی دریافت کرد که در آن نوشته بود: «جهان چگونه به وجود آمد!»

سوفی نماد بسیاری از نوجوانان جهان به شمار می‌آید که با ذهنی آشفته از پرسش‌های بی‌جواب از کیستی و چیستی خود روبه‌رو شده‌اند. داستان دنیای سوفی به طور کلی دنیای دختری با این ویژگی‌ها را روایت می‌کند. این رمان جذاب سعی دارد به سوالاتی که بشر در طول تاریخ همواره با آن‌ها درگیر بوده، پاسخ دهد.

یوستین گردر کیست؟

یوستین گردر استاد فلسفه و تاریخ عقاید در سال 1952 در نروژ به دنیا آمد. امروزه او نامى آشنا و معروف در جهان ادبیات و فلسفه‌ى غرب به حساب می‌آید. با آن که او پیش از این، آثار درخشانی مانند «راز بردبارى (1990)» را چاپ کرده که باعث شهرت او در وطنش نروژ شده، اما بیشتر نام‌آورى خود را در دنیا مدیون رمان دنیاى سوفى است که رمانی شگفت‌انگیز، ابتکارى و بى‌سابقه در ساده کردن و به صورت رمان درآوردن حکمت اروپا از آغاز پیدایش آن در دنیاى یونانى تا آخرین سال‌هاى قرن 20 است.

کتاب دنیای سوفی در حال حاضر به اغلب زبان‌هاى مختلف جهان ترجمه شده و میلیون‌ها نسخه‌ى آن به فروش رفته، بر اساس این رمان جذاب فیلمی نیز ساخته شده و با استقبال بسیاری روبه‌رو شده است؛ خصوصا در آلمان که سرزمین پیدایش و پرورش درخشان‌ترین مردان فلسفه‌ى مغرب زمین در دنیاى پس از یونانى و رومى به شمار می‌آید و نیز در فرانسه که سرزمین بحث و جدل‌هاى دائمى و روشنفکرانه است. از دیگر آثار وی می‌توان به مرد غیرقابل اعتماد، قصری در پیرینه، دنیای انا و... اشاره کرد.

جملاتی برگزیده از کتاب صوتی دنیای سوفی:

- احساس زنده بودن، بدون فکر کردن به ‏‌این‏که روزى مرگ در خواهد رسید غیرممکن است!
- به زمین وفادار باش؛ به آن کس که زندگى بهترى در آن جهان به تو وعده مى‌دهد، گوش فرامدار.
- چه قدر غم‌انگیز است که مردم طوری بار می‌آیند که به چیزی شگفت‌انگیز چون زندگی عادت می‌کنند.
- هرچه می‌بینی بخشی از جهان پیرامون توست، اما نحوه دیدنت بستگی دارد به عینکی که به چشم می‌زنی.
- ارسطو می‌پرسد: چگونه باید زیست؟ خوب زیستن مستلزم چیست؟ و پاسخ می‌دهد: انسان فقط در صورتی می‌تواند خوشبخت شود که همه توانایی و شایستگی خود را به کار اندازد.
- زن باید احترام خود را به‌دست آورد، یعنى آن را تسخیر کند. باید هویت خود را با مرد پیوند ندهد. زیرا تنها مرد نیست که بر زن ستم روا مى‌دارد؛ خود زن نیز با تقبل نکردن مسئولیت زندگى شخص خودش، بر خود ستم مى‌کند.

در بخشی از کتاب صوتی دنیای سوفی می‌شنویم:

- بنابراین همان‌طور که می‌بینی نمی‌شود با عقل ثابت کرد فلان کار صحیح است یا نه، رفتار مسئولانه در واقع این است که بتوانیم احساسات خود را برای خوشبختی و آرامش مردم تقویت کنیم. هیوم می‌گوید: «اگر کسی بخواهد دنیا را نابود کند تا مثلا انگشتش خراش نبیند کار چندان نامعقولانه‌ای انجام نداده است.»

- چه حرف ترسناکی.

- یا در این مورد که نازی‌ها میلیون‌ها یهودی را قتل عام کردند، آیا نقصی در عقل آن‌ها وجود داشت یا از نظر عاطفی مشکل داشتند؟

- بدون شک از نظر احساسات کمبودهایی داشته‌اند.

- خیلی از این نازی‌ها آدم‌های باهوشی بوده‌اند و در پشت این تصمیمات سنگدلانه‌شان، حسابگری‌هایی نهفته است. بعد از پایان جنگ خیلی از این نازی‌ها به سختی مجازات شدند اما نه به خاطر نامعقول بودن بلکه به دلیل سنگدلی بیش از حدشان. گاهی اوقات افراد ناقص به خاطر ارتکاب به جنایت محکوم نمی‌شوند چرا که در لحظه‌ی انجام جنایت عاقل نبوده‌اند اما هرگز کسی که جرمی را از روی سنگدلی انجام داده باشد تبرئه نمی‌کنند.

ویژگی‌ها

سال انتشار 1399
شابک 9786008399780
نویسنده یوستین گردر
ناشر آتیسا
مترجم شرمین نظربیگی

نظرات کاربران

1400-05-28

دو فصلشو خوندم ممنون سیمرغ کتابفروشیای اهواز به قیمت پشت جلد میدادن این کتابو.

نوشتن نقد و نظر