منو

کتاب عادت های اتمی اثر جیمز کلیر/علیرضا غلامی نشر آتیسا

9786226611787Z

ناموجود

توضیح

کتاب عادت های اتمی یکی از آثار بسیار معروف در حوزه‌ی کسب و کار است که با خواندن آن، دید شما نسبت به پیشرفت و جدی گرفتن کارهای کوچک بیشتر می‌شود. جیمز کلیر نویسنده این کتاب بسیار استادانه به این نکته‌ها اشاره می‌کند که در این خلاصه از کتاب به تعدادی از آن‌ها اشاره شده است.

جیمز کلیر یکی از بهترین نویسندگان و سخنرانان حوزه بهبود فردی است که تلاش دارد مخاطبان خود را به سمت بهبود مستمر هدایت کند. کتاب عادت های اتمی یا «Atomic Habits» یکی از آثار فوق‌العاده او است که دو هدف اصلی دارد و به بررسی آن‌ها می‌پردازد. اول اینکه عادت‌های خوب را در خود ایجاد کنیم و دوم اینکه عادت‌‎های بد را در خود کم‌رنگ کنیم و در نهایت آن‌ها را به صورت کامل از وجود خود ریشه‌کن کنیم. این کتاب در واقع سبکی مشابه با کتاب «اثر مرکب» به قلم دارن هاردی دارد و می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر عادت‌های موجود در زندگی شما بگذارد.

عادت های اتمی به چه معناست؟

عادت‌های اتمی، عادت‌های ریز و کوچکی هستند که به اتم تشبیه شده‌اند. این عادات مانند اتم کوچک هستند اما توانایی قدرتمند بودن را دارند. این عادت‌ها زمانی قدرتمندتر می‌شوند که به صورت مکرر تکرار شوند. شما اگر بتوانید روز به روز در خودتان عادت‌های خوب را در خودتان تقویت کنید بعد از مدتی نتیجه آن را مشاهده خواهید کرد و در مقابل بر عکس این حالت نیز ممکن است اتفاق بیفتد. به عنوان مثال شما اگر یک کتاب درسی را هر روز بخوانید دیگر نزدیک امتحان استرس و نگرانی نخواهید داشت و همچنین اگر زیاد از نوشابه مصرف کنید به مرور این برای شما تبدیل به یک عادت روزانه خواهد شد.

فلات پتانسیل پنهان

این نمودار دقیقا دلیل اصلی سخت گرفتن عادت‌ها را بیان می‌کند و به همین دلیل عادت‌های اتمی در اینجا بسیار مهمند. حال این به چه صورت است؟ شما در خود یک تغییری ایجاد می‌کنید و وقتی در یک مدت زمان کوتاه از آن نتیجه نمی‌گیرید به راحتی تسلیم می‌شوید. عادت‌ها باید به اندازه کافی طولانی باشند تا در یک جا با یک شکست فلات موفقیت را فتح کنند. به نمودار بالا توجه کنید. کلیر معتقد است که بیشتر افراد در دره‌ی نا امیدی عادات خود را ترک می‌کنند. باید به این توجه کنید که عادت‌های شما هیچگاه از بین نمی‌روند بلکه ذخیره می‌شوند. هنگامی که شما دره‌ی نا امیدی را بگذرانید و با یک تغییر مسیر در مسیر موفقیت قرار گیرید آنجا است که نمودار دچار شکست می‌شود و شما در حال رسیدن به فلات نتیجه گیری هستید. بسیاری از مردم در این حالت فکر می‌کنند موفقیت شما یک شبه اتفاق افتاده و این را درک نمی‌کنند.

پیشرفت‌های کوچک در طول زمان چه تاثیری بر روی ما می‌گذارند؟

جیمز کلیر در کتاب عادت های اتمی معتقد است که اغلب ما پیشرفت‌های کوچک خودمان را خیلی راحت نادیده می‌گیریم و معتقدیم که موفقیت‌های بزرگ به اقدامات بزرگ نیاز دارد. شما اگر بتوانید روزی یک درصد بهتر از دیروز باشید، بعد از یک سال ۳۷ برابر بهتر خواهید شد و این برای هر هدفی ثابت است مانند وزن کم کردن، برنده شدن در یک مسابقه و یا راه اندازی یک کسب و کار. عادات کوچک می‌توانند با گذشت زمان ترکیب شوند. عادات‌های اتمی نیز اینگونه هستند و به مرور تاثیر گذار خواهند بود. شما فکر می‌کنید که آن‌ها تفاوت چندانی ایجاد نمی‌کنند اما تاثیر آن‌ها به مرور و در ماه‌ها و سال‌ها خود را نشان می‌دهد.

پنج ایده فوق‌‎العاده زیبا از این کتاب

 1. اگر عادت‌های کوچک و خوب را در خود پرورش دهید، ممکن است در ابتدا تأثیری در زندگی شما نگذارند ولی وقتی با هم ترکیب شوند، زندگی شما را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهند. می‌توان به عادت‌ها به چشم سرمایه‌گذاری نگاه کرد. ایجاد عادت خوب در زندگی دقیقاً مانند پس‌انداز کردن مبلغی ناچیز در درازمدت است. شاید در ابتدا به چشم نیاید ولی در درازمدت به مبلغ قابل توجهی تبدیل می‌شود.
 2. اگر به دنبال نتایج بهتر هستید،؛ سعی کنید هدف‌گذاری را کنار بگذارید و ابتدا روی سیستم تمرکز کنید.
 3. موثرترین و بهترین راه برای تغییر عادت‌ها این است که به جای تمرکز روی اهداف و دستاوردها، روی شخصیتی که می‌خواهید در آینده به آن تبدیل شوید تمرکز کنید.
 4. چهار قانون تغییر رفتار، آشکارسازی، جذاب کردن، ساده‌سازی و ایجاد رضایت است.
 5. محیط، دستی نامرئی است که با قدرت خود می‌تواند رفتار انسان را تغییر دهد.

  کتاب عادت های اتمی در سه جمله

  1. عادت اتمی در واقع روال یا رفتاری است که به صورت منظم انجام می‌شود. این روال خیلی ساده و جزئی است ولی قدرت فراوانی دارد و جزئی از سیستم رشد مرکب به حساب می‌آید. منظور از اتم همین کوچک و خرد بودن است.
  2. عادت‌های بد به صورت مداوم خودشان را تکرار می‌کنند. این تکرار به این دلیل نیست که شما به دنبال تغییر دادن آن‌‎ها نیستید، بلکه به این دلیل است که راه و روشتان برای تغییر آن عادت‌های بد، اشتباه است.
  3. تغییراتی که در ابتدا کوچک و ناچیز به نظر می‌رسند، می‌توانند پس از سال‌ها با همدیگر ترکیب شوند و نتایج قابل توجهی در زندگی فرد ایجاد کنند.

  با خواندن کتاب عادت های اتمی چه چیزهایی یاد می‌گیریم؟

  در این کتاب یاد می‌گیریم که بهتر است رشدهای عمده و بزرگ را به رشدهای کوچ‌ تقسیم کنیم. این رشدهای کوچک دست‌یافتی و رسیدن به آن آسان خواهد  بود. این کتاب به ما آموزش می‌دهد که هر روز یک درصد بهتر شویم. همواره امید داشته باشته باشیم و بر بی‌انگیزگی غلبه کنیم. غلبه بر بی‌انگیزگی نیازمند اعتماد به نفس و ایجاد یک هویت قوی‌تر برای خودمان است. یکی از مهم‌‎ترین درس‌های این کتاب برای زندگی آن است که وقتی در زندگی در یک مسیر اشتباه قرار می‌گیریم، مجدداً به مسیر درست برگردیم.

  بهترین ترجمه کتاب عادت های اتمی

  نشر نوین در سال 1397 این کتاب را با عنوان « عادت های اتمی؛ ایجاد عادت‌های خوب و تغییر عادت‌های بد » و با ترجمه هادی بهمنی روانه بازار کرد. در حال حاضر، این ترجمه بهترین ترجمه‌ای است که از این کتاب در بازار وجود دارد و می‌توانید این کتاب را به صورت اینترنتی از سایت نشر نوین خریداری کنید. این مترجم کوشیده است که نثری روان، کامل و جذاب از این کتاب را در اختیار خواننده بگذارد. وقتی خواننده این متن را می‌خواند می‌تواند به راحتی با آن ارتباط برقرار کند و از تکنیک‌های آن به صورت عملی بهره ببرد.

  درباره‌ی نویسنده کتاب عادت های اتمی

  او آثار متنوعی در این زمینه منتشر کرده که یکی از بهترین آن‌ها، « عادت های اتمی » است. وی پس از انتشار این کتاب ارزشمند توانست نظر مثبت بسیاری از کارشناسان، متخصصان و خوانندگان را جلب کند. جیمز کلیر یک وب‌سایت شخصی دارد که در آن به عادت‌ها و تجزیه و تحلیل آن‌ها می‌پردازد. وی یکی از عاشقان سرسخت ورزش و کاهش وزن است. وقتی چوب بیس‌بال به سرش اصابت می‌کند، مدتی طول می‌کشد تا به کمک عادت‌ها، به زندگی عادی خودش برگردد. این اتفاق الهام‌بخش موفقیت‌های بعدی او در زندگیش می‌شود که از جمله آن موفقیت‌ها می‌توان به نوشتن و انتشار یکی پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز و آمازون به نام « عادت های اتمی » اشاره کرد.

  نتیجه‌گیری

  کتاب « عادت های اتمی » در واقع یک کتاب راهنما محسوب می‌شود که مجموعه‌ای از راهکارهای عملی و ساده را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. وقتی مخاطب این راهکارها را به کار می‌بندد می‌تواند عادت‌های خوب جدیدی را در زندگی خود ایجاد و عادت‌های خوب قدیمی را تقویت کند. همچنین عادت‌های بدی که در زندگی شما وجود دارد، با بکار بستن تاکتیک‌های این کتاب شکسته می‌شود و از بین می‌رود. بهترین ترجمه این کتاب توسط نشر نوین و به ترجمه آقای هادی بهمنی روانه بازار شده است. آیا تاکنون موفق به خواندن این کتاب شده‌اید؟ چه تغییری در زندگی شما ایجاد کرده است؟ تجربیات و آموخته‌های خود از این کتاب را با ما و سایر کاربران همیار آکادمی به اشتراک بگذارید.

ویژگی‌ها

سال انتشار 1400
شابک 9786226611787
نویسنده جیمز کلیر
ناشر آتیسا
مترجم محمدرضا غلامی
قطع رقعی
نوع جلد شومیز
تعداد صفحه 236
وزن 180

نظرات کاربران

نوشتن نقد و نظر